Bergamotka

dōTERRA Studium Bergamotki

Wprowadzenie

Jeśli nie masz dyfuzora na swoim biurku w pracy i na szafce nocnej w domu, to nie wiesz, co tracisz. Jednym z najbezpieczniejszych i najtańszych sposobów na relaks i zwiększenie pozytywnych uczuć jest wdychanie olejków eterycznych. W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez naukowców firmy doTERRA poddano próbie właściwości poprawiające nastrój olejku eterycznego CPTG® Bergamot w bardzo stresującym środowisku.

Badanie

Wiara w zdolność olejku bergamotki do wpływania na nastrój nie jest nowa. Wcześniejsze badania dostarczyły mocnych dowodów na to, że wdychany w różnych środowiskach może podnosić na duchu i redukować stres. Uważa się, że te efekty wynikają głównie z bogatego stężenia w bergamotce monoterpenów: limonenu, octanu linalilu i linalolu.

Naukowcy z firmy doTERRA chcieli sprawdzić, jak dyfuzja olejku eterycznego z bergamotki wpłynie na nastrój w poczekalni ośrodka zdrowia psychicznego. Podczas ośmiotygodniowego badania cztery bezwodne dyfuzory zostały umieszczone w poczekalni w miejscu niewidocznym, na 15 minut przed przybyciem pacjentów. Tygodnie 1, 3, 5 i 7 były okresami dyfuzji olejków eterycznych, natomiast w tygodniach 2, 4, 6 i 8 dyfuzor był wypełniony wyłącznie wodą destylowaną. 57 uczestników zostało poproszonych o pozostanie w poczekalni przez 15 minut i wypełnienie zatwierdzonego kwestionariusza przed udaniem się na wizytę.

W sumie 45 uczestników wypełniło kwestionariusz podczas próby dyfuzji olejku eterycznego, a 12 podczas dyfuzji wody destylowanej (kontrola). Okazało się, że uczestnicy grupy testowej mieli wyższy wynik w zakresie pozytywnego afektu (o 17%) i nieco niższy wzrost w zakresie negatywnego afektu (odnotowali mniejszy wzrost negatywnych myśli) w porównaniu z grupą kontrolną. Dyfuzja nie miała też żadnych skutków ubocznych. Wyniki te są zgodne z dotychczasowymi badaniami dotyczącymi wpływu aromaterapii z użyciem olejku bergamotowego w innych środowiskach.

Wniosek

Długi dzień w biurze? Dzieci cię stresują? Wszyscy od czasu do czasu doświadczamy stresu i dyskomfortu. Jak pokazują badania, kilka kropli olejku bergamotowego w dyfuzorze może być świetnym sposobem na promowanie pozytywnego myślenia i poczucia spokoju.

Shopping Cart