Peppermint

Mentol

Wstęp

Nawet jeśli nie jesteś zaznajomiony z olejkami eterycznymi, prawdopodobnie znasz mentol i regularnie używasz produktów, które go zawierają. Jednym z najbardziej znanych i stosowanych związków terpenowych jest mentol, alkohol monoterpenowy występujący w wysokich stężeniach w kilku gatunkach mięty, zwłaszcza w mięcie pieprzowej i kukurydzianej. Chociaż jest on najbardziej znany ze swoich właściwości chłodzących skórę i ułatwiających oddychanie, jego właściwości oczyszczania powierzchni, wspomagania organizmu i zwalczania szkodników również zostały szeroko zbadane*.

Historia

Mentol jest jednym z najstarszych znanych związków terpenowych. Istnieją dowody na to, że został on zidentyfikowany w Japonii w pierwszym wieku naszej ery i ma długą historię stosowania w tradycyjnych preparatach ziołowych. W świecie zachodnim po raz pierwszy wyizolowano ją w Niemczech pod koniec XVIII wieku. Obecnie, ze względu na swoje liczne zalety i zastosowania, jest jednym z najczęściej izolowanych i produkowanych syntetycznie związków terpenowych. Ponieważ popyt znacznie przekracza naturalną podaż, każdego roku ponad 3000 ton mentolu jest produkowane syntetycznie do celów komercyjnych. Mentol jest aktywnym składnikiem wielu produktów, od płynów po goleniu po miejscowe balsamy chłodzące mięśnie. Jest również szeroko stosowany jako aromat w ciastkach, gumie do żucia i produktach do higieny jamy ustnej, a w perfumerii jest często używany do podkreślenia nut kwiatowych.

Użyj

Badania kliniczne i eksperymentalne wykazują, że mentol stosowany miejscowo ma działanie łagodzące i chłodzące na skórę. Mechanizm tego działania polega na wyjątkowej zdolności mentolu do wyzwalania specyficznych receptorów (TRPM8) w skórze, które są wrażliwe na zimno. Ta właściwość sprawia, że mięta pieprzowa jest jednym z podstawowych składników linii doTERRA Deep Blue®. Jeśli używasz niewielkiej ilości Deep Blue Soothing Blend lub Deep Blue Rub, rozcieńcz 1-2 krople mięty pieprzowej w balsamie i nałóż tę mieszankę na mięśnie i stawy po treningu lub użyj tej mieszanki jako uzupełnienie kojącego masażu. W przypadku przegrzania, dodaj kilka kropli mięty pieprzowej do okładu z zimnej wody lub kąpieli stóp, aby się ochłodzić. Działanie chłodzące jest również doskonałe w przypadku stosowania na skórę głowy: dodaj 1-2 krople mięty pieprzowej do szamponu lub odżywki.

Wspomagające skórę korzyści mentolu nie ograniczają się do jego działania chłodzącego. Badania kliniczne i eksperymentalne sugerują również, że mentol ma właściwości oczyszczające, które mogą pomóc w zmniejszeniu widoczności wyprysków. Dodaj kroplę lub dwie mięty pieprzowej do swojego ulubionego kremu nawilżającego i stosuj codziennie, aby uzyskać zdrową, promienną skórę.

Mięta pieprzowa jest często określana jako “witalizujący” olejek eteryczny, a badając ją, łatwo zrozumieć dlaczego. Badania kliniczne i eksperymentalne sugerują, że aromatyczne użycie mentolu może mieć poczucie kojącego i chłodzącego wpływu na drogi oddechowe, promując uczucie czystego oddechu. Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystania olejku z mięty pieprzowej jest zastosowanie go tuż przed podjęciem aktywnych działań. Nałóż kilka kropli na dłonie, potrzyj je i wdychaj bezpośrednio, aby uzyskać energetyzujący zastrzyk energii i wspomóc uczucie czystego oddechu.

Mentol nie tylko oczyszcza skórę, ale może również wzmocnić działanie domowych środków czyszczących. Badania eksperymentalne sugerują, że mentol posiada właściwości oczyszczające, które mogą przemawiać za jego stosowaniem jako środka do czyszczenia powierzchni. Jeśli jesteś zmęczony tym samym starym, cytrusowym środkiem czyszczącym DIY (chociaż limonen sam w sobie jest silnym środkiem czyszczącym), spróbuj dodać 10-15 kropli mięty pieprzowej do szklanej butelki z wodą i białym octem, gdy następnym razem zaatakujesz brud na kuchennych ladach.

Mentol jest szeroko stosowany jako dodatek smakowy do cukierków, a nawet pasty do zębów, ale wewnętrzne korzyści znacznie przewyższają jego potężny miętowy smak. Badania eksperymentalne sugerują, że mentol przyjmowany wewnętrznie może wspomagać trawienie.* Badania eksperymentalne sugerują również, że mentol przyjmowany wewnętrznie może wspomagać zdrowe funkcjonowanie komórek.* Przyjmować w celu wspomagania trawienia 2-3. Peppermint Beadlets przed dużym posiłkiem lub w razie potrzeby, lub zażywać jedną do dwóch kropli w szklance herbaty. Veggie Cap w celu odciążenia żołądka co jakiś czas.* W ten sam sposób, codziennie rano spróbuj 1-2 krople Olejek eteryczny zmięty pieprzowej do dodania do czekoladowego Slim & Sassy® TrimShake dla codziennego wsparcia komórek.*.

Jego zastosowanie w płynach do płukania ust i pastach do zębów nie jest wyłącznie związane z walorami smakowymi – badania kliniczne sugerują, że mentol może pomóc w utrzymaniu czystej, świeżo pachnącej i zdrowej jamy ustnej, jeśli jest stosowany jako część regularnej rutyny higienicznej. Dodaj jedną kroplę mięty pieprzowej do pasty do zębów podczas mycia zębów codziennie rano i wieczorem lub umieść jedną kroplę w ustach, gdy potrzebujesz szybkiego odświeżacza oddechu.

Jednym z mniej znanych zastosowań mięty pieprzowej jest to, że jest ona naturalnym środkiem odstraszającym owady. Badania eksperymentalne sugerują, że mentol może działać jako środek odstraszający owady, gdy jest stosowany aromatycznie lub miejscowo. Latem miętę pieprzową można stosować wokół okien i drzwi lub rozcieńczoną miejscowo i nakładać na ręce i nogi przed całodzienną wycieczką, aby w naturalny sposób odstraszać owady.

Wniosek

Jeden z najwcześniej zidentyfikowanych monoterpenów, mentol, jest również jednym z najczęściej badanych. Czy to w celu ukojenia skóry, wsparcia układu oddechowego lub trawiennego, oczyszczenia skóry lub powierzchni, odstraszenia lub po prostu szybkiego odświeżenia oddechu, czerp korzyści z mentolu dzięki olejkowi eterycznemu z mięty pieprzowej CPTG Certified Pure Therapeutic Grade®.*.

 

Stwierdzenia te nie zostały ocenione przez Food and Drug Administration. Ten produkt nie jest przeznaczony do diagnozowania, leczenia, wyleczenia lub zapobiegania jakimkolwiek chorobom.

Przewiń do góry

WHAT’RE YOU

WAITING FOR?

10% OFF
Enter your email to unlock this deal