Dlaczego badania kliniczne są ważne?

Badania kliniczne

Wpisz słowa “olejki eteryczne” do wyszukiwarki w bazie danych badań naukowych, a otrzymasz nieskończoną ilość stron z treścią. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dekad, ponad 10 000 badań oceniających olejki eteryczne i ich składniki zostało opublikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych. W historii współczesnej nauki, mniej niż 300 badań klinicznych na ludziach, oceniających wpływ olejków eterycznych na organizm ludzki, w warunkach rzeczywistych, znalazło się w czasopismach naukowych. I prawie wszystkie z tych opublikowanych badań klinicznych zostały przeprowadzone w środowisku akademickim, przez podmioty nie mające żadnych powiązań z przemysłem olejków eterycznych. Brak badań klinicznych jest jednym z głównych powodów, dla których stosowanie olejków eterycznych przez wiele lat było marginalne w oczach społeczności zdrowotnej. Jako jedyna nazwa w nauce o olejkach eterycznych, doTERRA zmienia to na własną rękę.

Co to są badania kliniczne?

Zgodnie z National Institutes of Health (NIH), badania kliniczne to badania naukowe z udziałem żywych ludzi. W przeciwieństwie do badań eksperymentalnych, jedynym celem badań klinicznych jest określenie, czy określone leczenie lub zachowanie jest bezpiecznym i skutecznym środkiem wywołania zdrowych zmian u ludzi. Uczestnicy badań klinicznych na ludziach są poddawani działaniu nowych substancji (środków higieny osobistej, suplementów diety, olejków eterycznych, leków), nowych procesów leczenia lub metod stosowania, lub zmiany zachowań, aby pomóc badaczom zebrać dane, które pozwolą wyciągnąć wnioski na temat najbezpieczniejszego i najskuteczniejszego sposobu promowania określonego rezultatu.

Dlaczego badania kliniczne są ważne?

Badania kliniczne są ważne, ponieważ odnoszą się bezpośrednio do Ciebie. Badania prowadzone w środowisku laboratoryjnym na organizmach nieożywionych (in vitro), symulowane na komputerze (in silico), na zwierzętach (których firma doTERRA nie prowadzi ani nie wspiera) lub na wyizolowanych komórkach ludzkich (in vivo) dają wgląd w to, co może się stać, gdy człowiek jest narażony na działanie nowej substancji lub leczenia. Ale wyniki nie są tak potężne i ogólne jak badania kliniczne, ponieważ roztwór agaru w szalce Petriego bardzo różni się od człowieka w jego naturalnym środowisku. W medycynie, każda nowa substancja farmaceutyczna lub leczenie rozpoczyna się od badań klinicznych i musi spełniać akceptowane progi bezpieczeństwa i skuteczności, aby mogła być stosowana w USA przez Amerykańską Agencję ds. Nieco inaczej jest w przypadku środków higieny osobistej, suplementów diety i medycyny komplementarnej; ponieważ ryzyko związane ze stosowaniem tych produktów jest na ogół minimalne, badania kliniczne nie są wymagane. A to, co nie jest potrzebne, nie jest często robione. Badania kliniczne są niezwykle skomplikowane, czasochłonne i kosztowne, a ich wyniki mogą nie być zgodne z oczekiwaniami badaczy. Ze względu na wysokie ryzyko i koszty, badania kliniczne są rzadkością w zakresie olejków eterycznych, suplementów diety i środków higieny osobistej. Wyniki badań eksperymentalnych są często wszystkim, na czym możemy się oprzeć, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i skuteczność tych produktów, ale nie w firmie DoTERRA.

Badania kliniczne w firmie doTERRA

Odwiedź kampus firmy doTERRA o każdej porze roku, a prawdopodobnie zobaczysz kilka trwających badań klinicznych. doTERRA posiada cały zespół naukowców zajmujących się badaniami oraz specjalny dział zajmujący się wyłącznie badaniami klinicznymi. Wcześniejsze badania zostały już opublikowane, a naukowcy firmy doTERRA przeprowadzili w ostatnich miesiącach siedem badań klinicznych nad pojedynczymi olejkami, nowymi mieszankami i suplementami diety. Wyniki kilku z tych badań klinicznych zaowocują publikacjami naukowymi. DoTERRA nie jest już zależna od badań eksperymentalnych prowadzonych przez zewnętrzne agencje. DoTERRA rewolucjonizuje naukę o olejkach eterycznych, pielęgnacji ciała i suplementach diety, wykazując bezpieczeństwo i skuteczność swoich produktów poprzez wewnętrzne badania kliniczne. Więc możesz być pewien, że ich produkty są najbardziej przetestowane i zaufane w branży.

Wiarygodne źródła do badań nad olejkami eterycznymi

Od 1950 r. opublikowano ponad 120 000 artykułów naukowych na temat olejków eterycznych i ich składników chemicznych. Jednak dopiero niedawno naukowcy dostrzegli potencjalne zastosowanie olejków eterycznych w służbie zdrowia. Dlatego też w ostatnich dwóch dekadach nastąpiła eksplozja badań nad olejkami eterycznymi. Trzy czwarte wszystkich badań opublikowanych kiedykolwiek na temat olejków eterycznych zostało opublikowanych po 2000 roku.

Pomimo tej eksplozji badań naukowych, olejki eteryczne nie zostały jeszcze włączone do klinicznej opieki zdrowotnej. Wynika to częściowo z faktu, że wiele z tych badań, choć obiecujących, jest wciąż eksperymentalnych, a olejki eteryczne są na razie uważane za rozwiązania alternatywne i uzupełniające. Ponadto, przemysł olejków eterycznych jest ograniczony w sposobie wyjaśniania korzyści płynących z olejków eterycznych, ponieważ nie są one zarejestrowane jako leki.

Ze względu na te ograniczenia, wielu użytkowników olejków eterycznych i pracowników służby zdrowia wyraziło rosnące zainteresowanie prowadzeniem osobistych badań, które pomogłyby im zrozumieć właściwości olejków eterycznych.† Niestety, w Internecie można znaleźć wiele źródeł, które zawierają informacje wprowadzające w błąd, niedokładne lub w najlepszym przypadku słabo poparte wynikami badań naukowych. W firmie doTERRA zachęcamy do korzystania z badań naukowych w celu potwierdzenia właściwego stosowania olejków eterycznych. Zebraliśmy listę wiarygodnych źródeł, z których możesz skorzystać, aby dowiedzieć się więcej o aktywności biologicznej olejków eterycznych. ††

PubMed

PubMed to darmowe narzędzie do przeszukiwania bazy danych MEDLINE, ogromnej kompilacji badań prowadzonych przez amerykańską Narodową Bibliotekę Medycyny (NLM) i Narodowy Instytut Zdrowia (NIH). PubMed jest biblioteką z wyboru dla większości lekarzy i naukowców poszukujących badań na dowolny temat w opiece zdrowotnej. Dwie wady korzystania z PubMed są takie, że niektóre artykuły badawcze nie są zawarte w bazie danych MEDLINE, a często wyszukiwanie badań olejków eterycznych może być zamglone przez niepowiązane badania. Wiele z badań w tej bazie danych jest dostępnych tylko po opłaceniu subskrypcji u wydawcy.

Google Scholar

Google Scholar jest również darmowym narzędziem wyszukiwania i można go użyć do znalezienia dowolnego artykułu naukowego w Internecie. Wiele z badań, które pojawiają się w wyszukiwarce Google Scholar, jest dostępnych tylko po opłaceniu abonamentu u wydawcy. Podobnie jak PubMed, jedną z możliwych wad jest clouding wyniki z artykułami, które nie są istotne dla wyszukiwania.

AromaticScience

AromaticScience jest darmową bazą danych specjalnie dedykowaną publikacjom na temat badań nad olejkami eterycznymi. Biblioteka zawiera funkcję wyszukiwania, streszczenia artykułów i linki do pełnych tekstów. Często pełny tekst jest dostępny tylko po opłaceniu prenumeraty u wydawcy. Codziennie na stronie AromaticScience.†††† publikowane są nowe badania dotyczące olejków eterycznych.

† Informacje pochodzące z badań eksperymentalnych nie powinny być nigdy wykorzystywane zamiast lub wbrew zaleceniom lekarza.

†† Te zasoby są przeznaczone do użytku osobistego i nie mogą być wykorzystywane do promowania lub sprzedaży produktów firmy DoTERRA.

††† AromaticScience jest powiązana z firmą doTERRA, ale jej celem nie jest promowanie żadnej konkretnej marki olejków eterycznych.