Oddychanie

Układ oddechowy jest odpowiedzialny za oddychanie i składa się z płuc, dróg oddechowych i tchawicy. Każdy oddech jest wykorzystywany przez Twój organizm do przenoszenia tlenu do komórek, aby pomóc im rosnąć, rozmnażać się i wykonywać różne funkcje. Olejki eteryczne takie jak mięta pieprzowa są stosowane od setek lat w celu wspierania zdrowego oddychania.

TIPS

  • Zalecane olejki mogą być stosowane w dyfuzorze, wdychane bezpośrednio z dłoni, lub wcierane w klatkę piersiową lub stopy, gdy sezonowe i środowiskowe stresy są wysokie.
  • Stosuj olejek z mięty pieprzowej wewnętrznie, aby wspierać zdrowe funkcjonowanie układu oddechowego.
  • Aby oczyścić i uspokoić drogi oddechowe, możesz powoli wessać do ust krople oddechowe doTERRA. W razie potrzeby powtarzać co dwie godziny.

W jaki sposób oddychanie dostarcza tlen do palców stóp? Wszystko zaczyna się od ust i nosa. Podczas wdechu kurczy się mięsień znajdujący się pod płucami – przepona. Wciąga on powietrze przez nos lub usta, gdzie jest ono ogrzewane. Jest to ważne, ponieważ jeśli powietrze jest zbyt zimne lub zbyt suche, może podrażniać płuca i powodować problemy przy próbie oddychania.

Stamtąd powietrze przemieszcza się w dół tchawicy przez dwie rurki zwane oskrzelami do płuc. W płucach oskrzela rozgałęziają się na coraz mniejsze rurki, z których najmniejsze nazywane są oskrzelikami, które są tak cienkie jak włos. Powietrze przemieszcza się przez te rurki do małych woreczków na końcu każdego oskrzela, zwanych pęcherzykami płucnymi. Pęcherzyki płucne otoczone są maleńkimi naczyniami włosowatymi, które są tak małe, że komórki krwi mogą przemieszczać się przez nie tylko pojedynczo. Z pęcherzyków płucnych tlen przechodzi przez naczynia włosowate, gdzie przyłącza się do komórek krwi, które są następnie pompowane przez serce i podróżują po całym organizmie.

Podczas gdy krew rozprowadza tlen do komórek, jednocześnie pobiera dwutlenek węgla, produkt odpadowy naturalnych procesów organizmu, i zwraca go do płuc. Dwutlenek węgla odbywa wtedy podróż w odwrotnym kierunku niż tlen i jest wydychany. W ten sposób dwutlenek węgla opuszcza organizm. Dzieje się tak, gdy przepona rozluźnia się, co powoduje wypchnięcie powietrza z płuc. Proces ten zachodzi tysiące razy dziennie, zazwyczaj niezauważalnie, chyba że wystąpi jakieś zakłócenie, np. kaszel.

Ważne jest, aby utrzymać układ oddechowy w zdrowiu. Regularne ćwiczenia, zdrowe odżywianie i odpowiednia ilość snu każdego dnia – to klucze do prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego. Jeśli szukasz dobrego sposobu na wsparcie układu oddechowego, wypróbuj olejki takie jak mięta pieprzowa, doTERRA On Guard® Lemon lub kardamon.* Możesz również stosować doTERRA Air na skórę® lub Eukaliptus (rozcieńczony frakcjonowanym olejem kokosowym), aby uzyskać chłodzące, kojące uczucie.

Jeśli zmiana pory roku może przygotować Cię na kłopoty, wypróbuj TriEase® Softgels Seasonal Blend codziennie, aby wesprzeć Twój układ oddechowy przez wszystkie pory roku.

Top Producten

Videos