Walenty się pomylił

A potem była walka

Czy kiedykolwiek byłeś w środku konfrontacji ze swoim partnerem i zdałeś sobie sprawę, że do niczego nie dojdziesz?
Możliwe, że użyłeś niewłaściwych słów. Być może twój język prowadził rozmowę w złym kierunku; być może nie byliście otwarci na wzajemne zrozumienie argumentów; może krytykowaliście się i nie chcieliście słuchać siebie nawzajem?
Słowa mają wpływ, a komunikacja jest niezbędna do utrzymania nienaruszonego związku. Jeśli nie ma komunikacji, nie ma relacji. Ale zmiana energii między wami z nieprzyjaznej na przyjazną może mieć znaczenie.

Podejmij właściwe kroki w stosunku do siebie

Pierwszy krok jest uznanie, że wasza interakcja nie układa się dobrze i że musicie zmienić swoje podejście, aby lepiej się zrozumieć. W tym celu ważne jest, abyś był szczery ze swoim partnerem. Musisz być w stanie rozpoznać własne ograniczenia (Tea Tree) i utrzymuj otwartą i szczerą komunikację (Lavender (Lawenda)).


Drugi krok jest najpierw przyznać, jak się czujesz (Bergamot), a następnie (równie ważne!) uznanie, jak czuje się twój partner (Geranium).
Jeśli czujesz, że ty lub twój partner nie radzicie sobie dobrze, zadaj pytanie.
Na przykład:

Czy możemy zacząć ponownie?
Czy możesz powtórzyć to, co mówisz, ale spokojniejszym tonem?
Czy możemy poświęcić chwilę, aby zacząć od nowa i naprawdę posłuchać, co mówi druga osoba?

To może zmienić kierunek rozmowy.
Wzajemne potwierdzanie uczuć może zmienić rozmowę i przywrócić zaufanie. Warunkiem tego jest to, że oboje chcecie naprawić sytuację i jesteście gotowi słuchać siebie nawzajem (Console, Adaptiv).

Komunikacja to Twój złoty klucz

Czasami tak bardzo koncentrujemy się na tym, aby zostać wysłuchanym, że zapominamy, że nasz partner również ma prawo do bycia wysłuchanym. Czasami słyszymy tylko to, co chcemy usłyszeć – ale to nie jest efektywne słuchanie.
Jeśli często tak jest w waszym związku, możecie też umówić się, że najpierw będziecie się wzajemnie słuchać, powtarzać to, co druga osoba powiedziała, a dopiero potem odpowiadać (Balance (Saldo)).

Kiedy jesteś w trakcie kłótni ze swoim partnerem, oboje pragniecie być wysłuchani i prawdopodobnie udowodnić, że macie rację. Ważne jest, aby wyrównać szanse, prosząc z szacunkiem o bycie wysłuchanym i upewniając się, że twój partner również zostanie wysłuchany (Brave).
Jeśli twój partner nie chce być komunikatywny, powiedz mu, dlaczego cię to boli. Powiedz mu, że przez to czujesz się niechciany; że nie jesteś dla niego ważna. Spróbuj czegoś takiego:

Jeśli odmówisz komunikowania się ze mną, poczujesz, że nie jestem dla ciebie ważny.
Czy możesz ze mną porozmawiać i pozwolić mi się z tobą spotkać?

W wielu rozmowach i kłótniach między partnerami trudno jest dotrzeć do sedna problemu, ponieważ tak często gubią się oni we wzajemnej krytyce. Rozpoznawalny? Często jesteśmy tak przyzwyczajeni do krytyki w życiu, że trudno jest się przez nią przebić. Często jest azylem w kłótniach. Ale obelgi do niczego cię nie zaprowadzą.
Dobry związek buduje dwie osoby w górę, a nie w dół. Zakochaliśmy się w sobie głównie dlatego, że potrafiliśmy sprawić, że czuliśmy się wyjątkowi; że ten drugi jest dla Ciebie ważny. Szacunek w komunikacji jest ważny, ale miłość jest jeszcze ważniejsza.

Powiedz swojemu partnerowi, że chcesz, aby zwracano się do ciebie tak, jakbyś był kimś, kogo kocha.

Odważ się być wrażliwym

To w porządku być wrażliwym.
Bądź otwarty.
Poproś o wysłuchanie.
Pozwól swojemu partnerowi być wysłuchanym.
Poproś o wyjaśnienia tam, gdzie ich potrzebujesz i nie bój się przeprosić, jeśli się mylisz (Forgive).

Twój związek się nie powiedzie, jeśli nie otworzycie się przed sobą. Jeśli trudno Ci znaleźć odpowiednie słowa i zaprowadzić „porządek w sercu i głowie”, zapisz najpierw, co chcesz powiedzieć i poproś o czas (intune (skład stężenia), Vetiver).

Nie bój się przeprosić i przyznać, że się myliłeś. W rzeczywistości twój partner prawdopodobnie doceni cię bardziej, jeśli weźmiesz odpowiedzialność za coś, co zrobiłeś lub powiedziałeś. Weź odpowiedzialność za swoje zachowanie, jest to ważne dla uzdrowienia dynamiki twojego związku.

Być może twoje zachowanie było nieobliczalne. Być może przesadnie zareagowałeś na coś, co się wydarzyło lub coś, co zostało powiedziane. Być może celowo stworzyłeś martwy punkt i po prostu odmówiłeś wysłuchania tego, co twój partner ma do powiedzenia.
Przyznanie się do takich rzeczy buduje zaufanie do partnera. Każdemu z nas się to zdarza – nie wstydź się. Naprawdę nie zmniejszasz się, kiedy przyznajesz, że popełniłeś błąd (Green Mandarin (Zielona Mandarynka), Oregano Touch).

Spróbuj użyć takich zdań, aby wyrazić swoje uczucia:

Zdaję sobie sprawę, że naprawdę cię skrzywdziłem.

Jak mogę to naprawić?

Rozumiem, że moje zachowanie było naprawdę destrukcyjne.

Przyznaj, że twoje zachowanie było niepotrzebne i dlaczego twój partner nie zasłużył na bycie odbiorcą tego zachowania. Przyznaj, że go skrzywdziłeś i że nie chciałeś (Magnolia, Neroli).

Pozwól miłości mówić

Ale nie może się to ograniczać do wzajemnego zadośćuczynienia, musi też istnieć przebaczenie. Oto kilka przykładów tego, co powiedzieć lub pokazać swojemu partnerowi, kiedy będziesz gotowy odpuścić i zadośćuczynić:

Widzę, jak bardzo jesteś zdenerwowany i naprawdę czuję się okropnie.

Czy możemy zatrzymać się na chwilę i objąć się nawzajem?

Posty takie jak ten stanowią bezpośrednią prośbę o zadośćuczynienie. Uznają również, że liczy się dla ciebie to, jak czuje się twój partner. Pozwala wam obojgu zobaczyć, że żadnego z was nie ma i że jesteście w stanie uleczyć wrogość.

Kluczem do dobrej komunikacji jest Twój stosunek do partnera.
Naucz się ze sobą rozmawiać, jak dwoje ludzi, którzy się kochają (Passion, Ylang Ylang, Rose Touch).

Kiedy wszystko będzie gotowe, poświęćcie czas na wspólne wyrażenie intencji i zaplanujcie, w jaki sposób chcecie kontynuować współpracę w przyszłości (Litsea (Litwa), Stronger).

Podane w tekście końcówki olejowe najlepiej stosować nakładając je na nadgarstek i wdychając je, używając w dyfuzorze lub wcierając je w serce.

Chcesz przeczytać więcej na ten temat? To jest dobra książka:

Koszyk