ADHD jako supermocarstwo, czyli jak olejki eteryczne mogą wspierać osoby z ADHD?

Czy wiesz, że dzięki ADHD możesz zrobić coś, czego nie potrafi większość ludzi?

“Twój mąż ma ADHD. Oznacza to, że jako jego żona zostałaś poproszona o zorganizowanie swojego życia tak, by mógł lepiej funkcjonować. Przecież on sam nie jest w stanie tego zrobić. Potrzebuje Cię”. Pamiętam, że patrzyłem na młodego, zakrwawionego terapeutę i myślałem: “Czy ona została oderwana od nocnika? Jak ona może wrzucać kolejne siano na moją i tak już pełną listę rzeczy do zrobienia?”. Pewnie zobaczyła, że nie jestem zadowolony i zacisnęła szczęki. Potem powtórzyła to jeszcze raz, tylko wolniej.
Spojrzałam na mojego męża. Ręce trzymał na kolanach i patrzył na czubki swoich butów. Czując na sobie moje spojrzenie, spojrzał na mnie. I wtedy włączył się we mnie przełącznik. Wszelkie opory zniknęły. “Ok”, zapytałem, “jak sobie z tym poradzimy?”.

Istnieje duża szansa, że jesteś neurotypowy. Oznacza to, że możesz funkcjonować neurologicznie w sposób, który ułatwia ci określenie, co jest ważne. Jeśli masz kilka zadań, możesz określić, które z nich są najważniejsze, a następnie wykonać je w kolejności według ważności. Zwykle będziesz też w stanie wykonać te zadania, na które nie masz ochoty. Robisz też rzeczy, bo rozumiesz, że komuś innemu zależy (rodzicom, nauczycielowi, szefowi, partnerowi). Tylko dlatego, że możesz się z tym pogodzić, że nie jesteś do tego specjalnie zmotywowany, ale teraz trzeba to zrobić. “Przecież ktoś musi to zrobić”, prawda!

Trudno jest wtedy pracować z kolegą, który tego nie potrafi. Albo życie z partnerem, który “zawsze o wszystkim zapomina”. Albo mieć dziecko, które nigdy nie chce odrabiać lekcji, uczyć się czy chodzić do szkoły.
Dlatego też – a wraz z tobą wiele innych “neurotypowych” osób – bardzo szybko osądza się tych “leniwych” ludzi z ich “rozproszonymi mózgami” i dlatego lubi zakładać negatywne intencje za ich zachowaniem. Ponieważ nie potrafisz zrozumieć, jak to możliwe, że po wielokrotnych przypomnieniach ktoś nadal czegoś nie skończył.

Czy można się zatem dziwić, że osoby z ADHD (zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli formą neurodyspozycji) mają zazwyczaj niską samoocenę i często cierpią z powodu depresji i strachu przed porażką? Możesz winić za to “system” lub “społeczeństwo”, w którym żyjemy i w którym wszystko musi być zakończone w określony sposób i często na czas. Ale to nie jest główny winowajca nieszczęścia osób z neurodiverse. Niestety, winowajcami jest większość ludzi w naszym społeczeństwie, neurotypowych, ze wszystkimi ich (przed)osądami i oczekiwaniami. Ludzie, którzy stosują swój miernik do osób, które funkcjonują neurologicznie w zupełnie inny sposób niż większość. Często wynika to z tego, że nie wiemy wystarczająco dużo o ADHD.

Osoba z ADHD nie potrafi wykorzystać idei ważności lub nagrody, aby rozpocząć i zakończyć zadanie. Nieumiejętność wykorzystania znaczenia i nagród w celu uzyskania motywacji ma wpływ na całe życie osób z ADHD:

  • Osoby z ADHD nie pasują do standardowego systemu szkolnego, który opiera się na powtarzaniu tego, co ktoś inny uważa za ważne i istotne.
  • Osoby z ADHD nie sprawdzają się w standardowej pracy, w której płaci się ludziom za pracę nad tym, co ktoś inny (czyli szef) uważa za ważne.
  • Osoby z ADHD są zdezorganizowane, ponieważ prawie każdy system organizacyjny opiera się na dwóch rzeczach – ustalaniu priorytetów i zarządzaniu czasem – w czym osoby z ADHD nie są dobre.
  • Osoby z ADHD mają trudności z wyborem pomiędzy alternatywami, ponieważ wszystko jest równie nieważne. Dla nich wszystkie alternatywy wyglądają tak samo.

W terapii osób z ADHD próbuje się wyrównać neurologiczne szanse za pomocą leków, tak aby osoba cierpiąca na ADHD miała podzielność uwagi, kontrolę impulsów i zdolność do zachowania spokoju wewnętrznego. Jednak leki na ADHD często nie wystarczają. Osoba może przyjmować odpowiednie leki w odpowiedniej dawce, ale nic się nie zmieni, jeśli nadal będzie podchodzić do zadań za pomocą neurotypowych strategii.

Układ nerwowy osób z ADHD reguluje uwagę i emocje w unikalny i szczególny sposób, który bardzo różni się od układu nerwowego osób bez neurodyspozycji. Ma to również wiele pozytywów. Nie mówimy więc o uszkodzonym lub wadliwym systemie nerwowym. Słowo “zaburzenie” jest więc tutaj zupełnie nieodpowiednie. System nerwowy ADHD działa doskonale, kierując się własnymi zasadami.
Czy wiesz, że z jednej strony osoby z ADHD często mają problemy w szkole, ale z drugiej są to zazwyczaj osoby o ponadprzeciętnym IQ? Wykorzystują też to wyższe IQ w inny sposób niż osoby neurotypowe. Potrafią rozwiązywać problemy, z którymi borykają się inni, wymyślając rozwiązania, których nikt inny nie widział. Od tego czasu dowiedziałem się, że osoby z ADHD rodzą się z pewnego rodzaju “supermocą”. I na to też chciałbym rzucić światło!

Jeśli osoby neurotypowe mają podzielność uwagi 0-10, to można powiedzieć, że ktoś z ADHD ma podzielność 0-5 i 12-20! Nie radzą sobie w zakresie 5-10, ale od 12 już tak! Do tego miejsca “normalni” nigdy nie będą w stanie dojść.

Osobom z ADHD nie brakuje uwagi. Chodzi o to, że przywiązują zbyt dużą wagę do wszystkiego. Mają na głowie cztery lub pięć spraw naraz, przez co ich uwaga jest niespójna. Dodaj do tego niemożność wyboru, które wyzwanie zasługuje na pierwszeństwo, i voilá! To stwarza problem.

Od braku ostrości do superostrości

Każda osoba z ADHD wie, że kilka razy dziennie może znaleźć się w “strefie”. Wtedy są bardzo skoncentrowane na tym, co przyciąga ich uwagę! Kiedy są w strefie, nie mają żadnych ograniczeń, a deficyty funkcji wykonawczych, które mogli mieć przed wejściem do strefy, znikają. Często nawet wtedy funkcjonują na niezwykłym poziomie! Osoby z ADHD wiedzą, że są bystre i inteligentne, ale nigdy nie mogą być pewne, czy ich zdolności ujawnią się wtedy, kiedy będą ich potrzebować. Cechą charakterystyczną ADHD jest fakt, że objawy i zaburzenia pojawiają się i znikają w ciągu dnia. Jest to dość frustrujące.

Osoby z ADHD wchodzą w strefę działania głównie dzięki temu, że są zainteresowane lub zaintrygowane tym, co robią. Można więc powiedzieć, że mają system nerwowy oparty na zainteresowaniach. Może to wyglądać na niegodne zaufania lub samolubne. System nerwowy ADHD chce robić rzeczy, które lubi. Dlatego właśnie prokrastynacja jest niemal powszechnym zaburzeniem u osób z ADHD. Chcą wykonać swoją pracę, ale nie mogą jej rozpocząć, dopóki zadanie nie stanie się interesujące, wymagające lub pilne. Większość osób z ADHD potrafi zaangażować się w zadanie, kiedy jest ono pilne – na przykład termin wykonania.
Osoby z ADHD wchodzą w strefę działania, kiedy stawia się im wyzwania lub kiedy są zmuszone do rywalizacji. Czasami nowe lub ciekawe zadanie przyciąga ich uwagę. Nowość jest jednak krótkotrwała i po pewnym czasie wszystko się starzeje.

Jeśli masz ADHD, pozytywna postawa wobec tego wyzwania to najlepsza rzecz, jaką możesz dla siebie zrobić. Zamiast skupiać się na tym, co ci nie wychodzi, zastanów się, jak wejść do strefy. Zacznij zapisywać, jak wchodzisz do strefy. Miej przy sobie notatnik lub użyj smartfona, aby zrobić to w danej chwili. Po pewnym czasie zgromadzisz różne techniki, które wiesz, że będą dla ciebie skuteczne.

Zadaj sobie pytanie:

  • Jak to się stało, że jestem teraz w strefie?
  • W jakich okolicznościach osiągam sukces?
  • Kiedy odnoszę sukcesy w moim obecnym życiu?
  • Czy jestem w strefie, bo jestem zaintrygowany? Jeśli tak, to co konkretnie w tym zadaniu lub sytuacji mnie intryguje?
  • Czy to dlatego, że czuję się wyzwaniem? Jeśli tak, to co w tej sytuacji wyzwala mojego ducha rywalizacji?
  • Możesz to zrobić także jako rodzic, razem z dzieckiem lub dla niego. Zadawaj dziecku pytania, kiedy widzisz, że jest całkowicie pochłonięte grą lub zajęciem. W ten sposób dziecko może lepiej poznać swój układ nerwowy, a tym samym lepiej dostrzec swoje mocne strony. Pomoże to także tobie, jako rodzicowi, zobaczyć swoje dziecko w lepszym świetle i dzięki temu lepiej je wspierać.

Nie można zmienić osoby z ADHD w osobę neurotypową. Nigdy nie będą funkcjonować jak reszta świata. Im szybciej się z tym pogodzisz, tym lepiej.

Byłbym szalony, gdybym teraz stwierdził, że możemy uzdrowić osoby z ADHD, pozwalając im wąchać olejki eteryczne. To naprawdę nie jest prawda! Możemy jednak wykorzystać olejki eteryczne do prowadzenia osoby z ADHD.

Jak olejki eteryczne mogą pomóc osobom z ADHD?

Aromaty szybko i silnie oddziałują na Twój system nerwowy i emocje. Wąchanie określonego zapachu może wpływać na twoje emocje! Podobnie możesz połączyć pewne zapachy z sytuacją i swoimi uczuciami w tej sytuacji.

Tak właśnie postępujemy, kiedy zalecamy na przykład rytuał “pójścia spać” małym dzieciom.

30 minut przed snem włącz dyfuzor w pokoju dziecka. Za każdym razem z tym samym aromatem. Wkrótce system nerwowy zaczyna rozumieć, że po odebraniu tego zapachu następuje odpoczynek. Dzięki temu ten sam smak może pomóc Ci lepiej wyłączyć się wieczorem lub zrelaksować w stresującej sytuacji w ciągu dnia.
Oczywiście możesz to robić także w innych sytuacjach i wykorzystać to bardzo pożytecznie dla siebie: załóżmy, że stwierdzisz, że pewna czynność (rysowanie, słuchanie muzyki, spacer) ułatwia wejście w strefę. Następnie połącz tę czynność z konkretnym olejkiem, który lubisz, umieszczonym w dyfuzorze lub daj 1-2 krople na dłoń, albo użyj olejku w roll-on na skórę i wdychaj go, a następnie rób to za każdym razem, kiedy wykonujesz tę czynność.
W ten sposób łatwiej wejdziesz w “strefę”, a może nawet sprawisz, że nieprzyjemne zadanie stanie się przyjemniejsze. Warto też częściej zmieniać zapachy, aby wzbudzić uczucie “nowości”, które może cię zmotywować.

Agitacja i wybuchy emocji w ADHD

Istnieje wiele cech ADHD, które utrudniają kontrolowanie gniewu. Prawdopodobnie najsilniejszym z nich jest upośledzenie funkcji wykonawczych i hamowania, co prowadzi do pochopnych reakcji na frustrację i zniecierpliwienie. Osoby z ADHD odczuwają emocje intensywniej niż osoby neurotypowe, co powoduje, że przesadnie reagują na sytuacje lub doświadczenia, na które większość ludzi zareagowałaby rozsądnie. Kiedy połączysz słabe umiejętności pamięci roboczej, typowe dla osób z ADHD, z impulsywnością emocjonalną, osoba może nie mówić właściwych rzeczy lub podejmować właściwe działania, kiedy jest sfrustrowana lub zła. Jeśli dodamy do tego niską samoocenę i niewystarczającą ilość snu, to zrozumiemy, dlaczego osobom z ADHD trudniej jest regulować swoje emocje lub dłużej “tkwią” w danej emocji.

Dopamina to substancja chemiczna w mózgu, która odgrywa rolę w regulacji procesów poznawczych, pamięci, motywacji, nastroju, uwagi i uczenia się. Poziom dopaminy może wpływać na nastrój, uwagę, motywację i aktywność fizyczną. Dopamina reguluje również mózgowy układ nagrody, a jej poziom wzrasta w mózgu, kiedy człowiek doświadcza czegoś przyjemnego. Osoby z ADHD mogą mieć większe stężenie transporterów dopaminy w mózgu. Transportery te usuwają dopaminę z komórek mózgowych. Kiedy w danym obszarze mózgu znajduje się więcej transporterów, działają one zbyt szybko, co sprawia, że dopamina ma mniej czasu na swoje działanie. Może to spowodować spadek poziomu dopaminy.
Objawy niskiego poziomu dopaminy to utrata przyjemności z rzeczy, które kiedyś sprawiały ci przyjemność, brak motywacji i apatia, trudności w podejmowaniu decyzji i regulacji snu.

Z powodu braku dopaminy osoby z ADHD są bardziej skłonne do jedzenia słodkich i słonych przekąsek, ponieważ wywołują one uczucie “zadowolenia”.
Możesz twierdzić, że osoby z ADHD są “chemicznie zaprogramowane” na szukanie “więcej”. Na przykład spożywanie węglowodanów powoduje wzrost poziomu dopaminy w mózgu. Dążenie do poczucia sytości może prowadzić do objadania się.
W rezultacie osoby z ADHD mogą być bardziej podatne na otyłość.

3 najważniejsze wskazówki dotyczące zapobiegania otyłości u osób z ADHD:

  • Jedz kilka małych posiłków w ciągu dnia (grazing), aby zapewnić sobie źródło ciągłej stymulacji, co może zmniejszyć uczucie niepokoju u osób z ADHD.
  • Zapobiegaj impulsywnemu jedzeniu, tworząc “środowisko żywieniowe”, które promuje zdrowe odżywianie. Oznacza to, że pozbądź się z domu chipsów, czekolady i innych przekąsek, które sprzyjają podjadaniu, a jednocześnie zaopatrz się w pożywne posiłki i przekąski, które wymagają niewielkiego przygotowania. Świetnym wyborem są półtłuste paluszki mozzarelli, jajka na twardo, jogurt, batony proteinowe, suszone owoce, orzechy i nasiona, jabłka i pomarańcze.
  • Dzięki regularnym ćwiczeniom dorośli z ADHD mogą zwiększyć podstawowy poziom dopaminy i noradrenaliny poprzez pobudzenie wzrostu nowych receptorów w pewnych regionach mózgu, co jeszcze bardziej reguluje uwagę i zmniejsza pokusę zwiększenia dopaminy poprzez jedzenie.

Najważniejsze mikroelementy dla osób z ADHD

Stosowanie suplementów diety zmienia postać rzeczy. Zdobywanie większej ilości składników odżywczych jest ważne dla wszystkich, zarówno neurotypowych, jak i nie. Można znaleźć wiele różnych badań i prawie wszędzie przeczytać wnioski, że istnieją sprzeczne dowody na skuteczność suplementacji. Jednak właśnie tego bym się spodziewał. Dlaczego? Ponieważ żadne dwa ciała nie są takie same!

Dwie osoby z objawami ADHD mogą mieć różne niedobory żywieniowe. Mogą też różnie reagować na suplementację ze względu na różnice w genetyce i trawieniu. Być może podano im inną formę tego samego suplementu. Reakcja na suplementy może być różna w zależności od tego, jak duży stres towarzyszył im podczas ich przyjmowania.

To sprawia, że trudno jest leczyć ADHD za pomocą składników odżywczych, jeśli szukasz ogólnego protokołu, który pasuje do wszystkich.

Pokazuje to, dlaczego lekarze, jeśli nie mają czasu lub wiedzy na temat indywidualnego podejścia, zazwyczaj nie doradzają składników odżywczych jako narzędzia leczenia. Ale to nie znaczy, że nie da się tego zrobić.

Osoby z ADHD, podobnie jak osoby neurotypowe, mogą korzystać z naturalnych składników odżywczych, które wspierają równowagę emocjonalną.

Być może jeszcze ważniejsze jest, aby osoby z ADHD wybierały naturalne wsparcie, ponieważ niedobory, które nakładają się na (dys)funkcje neurologiczne, mogą powodować jeszcze większą drażliwość.

Istnieje wiele różnych mikroelementów, które zostały poddane badaniom.
Witamina B12 i kwas foliowy są niezbędne do produkcji noradrenaliny, serotoniny i dopaminy. Noradrenalina i serotonina to neuroprzekaźniki w mózgu, które wpływają na wzorce zachowań psychicznych i nastrój.

Żelazo, witamina B3 i witamina B6 również mogą pomóc zwiększyć poziom dopaminy.

Suplementy diety: kwasy tłuszczowe omega-3, inozytol i N-acetylocysteina wykazały poprawę w zakresie objawów dysregulacji emocjonalnej.

Probiotyki, Ginkgo Biloba, Kurkumina, olej z oregano, magnez i witamina D mają pozytywny wpływ na metabolizm dopaminy. Żeń-szeń może również zwiększać poziom dopaminy u ludzi, zwłaszcza tych z ADHD, ale potrzebne są dalsze badania.

Czy teraz musisz kupować wszystkie te tkaniny osobno? Nie, to może być o wiele łatwiejsze! Pakiet Witalność na całe życie firmy doTERRA to kompleksowy, codzienny suplement diety, który daje naszemu organizmowi dodatkowy zastrzyk zdrowia na całe życie.

Skład każdej z trzech części pakietu “Witalność na całe życie” odpowiada na konkretne aspekty naszych potrzeb żywieniowych.

MicroPlex VMz to zrównoważona formuła 22 niezbędnych witamin i minerałów. Jest to więc multiwitamina, która zapewnia odpowiednią równowagę bez konieczności przedawkowania. Zawiera również zrównoważoną kombinację minerałów, takich jak cynk, żelazo i selen.

xEOmega dostarcza między innymi kwasów tłuszczowych omega-3, które są wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi niezbędnymi do budowy komórek w organizmie.

Alpha CRS+ to opatentowana przez firmę DoTERRA formuła botanicznych składników wspierających komórki. Mówiąc najprościej, jest to źródło adaptogenów, przeciwutleniaczy i polifenoli roślinnych, które zapewniają organizmowi ochronę i wspierają kluczowe systemy komórkowe.

Moja rada to połączenie LLV z TerraZyme firmy DoTERRA– są to enzymy, które pomogą Ci wydobyć więcej z jedzenia i suplementów. Dlatego warto przyjmować kapsułkę Terrazyme podczas każdego posiłku, aby uzyskać jeszcze więcej składników odżywczych z pożywienia.

Niedobór składników odżywczych to niewidzialny stres dla twojego ciała i systemu nerwowego. Jeśli uda ci się to wyeliminować, to jesteś już daleko od spokojniejszego siebie, od bycia w równowadze z samym sobą.

Skład Twojego mikrobiomu może również wpływać na wiele procesów zachodzących w Twoim organizmie, a z pewnością wpływa na Twoje samopoczucie i zdolność radzenia sobie ze stresem. PB Assist+ to opatentowana formuła zawierająca błonnik prebiotyczny i sześć pasm probiotycznych mikroorganizmów w unikalnej dwuwarstwowej kapsułce na bazie roślin.

Możesz poczynić znaczne postępy, analizując kluczowe filary funkcjonowania organizmu i dodając do nich składniki odżywcze, usuwając drażniące pokarmy i poprawiając zdrowie jelit.

Składniki odżywcze mogą pomóc w leczeniu ADHD.

 

Twój koszyk

Newsletter pełen inspiracji, porad olejowych i świetnych ofert!!!

Top Menu Newsletter Registration PL
Używamy plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia z korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę witrynę, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.
Sklep
0 Ulubione produkty
0 element Koszyk
Moje konto