Od bryzy po fantastyczny zapach… i jeszcze więcej!

Odkryj niezwykłą moc kminku

Czy wiesz, że olejek kminkowy nie tylko pomaga w dolegliwościach trawiennych, ale także ma wspaniały zapach? To bardzo wygodne, ponieważ problemy z trawieniem nie są zazwyczaj znane z przyjemnych zapachów, prawda? I znowu natura ma dla nas poręczne rozwiązanie! W tym wpisie przyjrzymy się olejkowi kminkowemu firmy DoTERRA i dowiemy się, dlaczego jest on niezbędny w Twojej kolekcji olejków eterycznych.

Kminek jako przynoszący mądrość

Kminek jest stosowany od tysięcy lat w celach leczniczych, a w starożytnym Egipcie był używany do leczenia problemów z trawieniem.

Znali ją również starożytni Grecy i Rzymianie, a nawet wspomina o niej Biblia. W mitologii nordyckiej kminek był związany z bogiem Odynem, który używał go, aby zdobyć mądrość i wiedzę. Według legendy Odyn był bogiem mądrości i często przedstawiany był z włócznią w ręku zwaną Gungnir. Historia mówi, że Odyn wbił swoją włócznię w ziemię i obiecał obdarzyć bogactwem i wiedzą tego, kto ją znajdzie. Młody mężczyzna o imieniu Egil znalazł włócznię i w nagrodę otrzymał od Odyna worek kminku.

W mitologii nordyckiej kminek był również związany z boginią Freją, która była opiekunką płodności, miłości i seksualności. Nasiona kminku były często używane jako afrodyzjak i kojarzono je z tą boginią ze względu na ich rzekome właściwości wzmacniające.

W średniowieczu kminek był również uprawiany w Europie i wykorzystywany do celów leczniczych, zwłaszcza w przypadku problemów z trawieniem.

Kminek był używany od czasów starożytnych jako przyprawa do potraw, na przykład do chlebów i ciast. W niektórych kulturach kminek był również używany jako afrodyzjak.

Innym ciekawym faktem jest to, że kminek był używany do parzenia kawy w Niemczech w XVIII wieku, kiedy to ziarna kawy były rzadkością. Nasiona kminku były palone i mielone, aby stworzyć substytut kawy. W tamtym czasie była to znacznie tańsza alternatywa dla kawy.

Kminek – udowodniony naukowo

Badania naukowe wykazały, że olejek kminkowy może być skuteczny we wspieraniu zdrowego trawienia, takiego jak gazy, niestrawność i skurcze brzucha.
Badanie opublikowane w Journal of Ethnopharmacology w 2014 roku wykazało, że olejek kminkowy wspomaga zdrowie układu trawiennego i może pomóc w leczeniu dyspepsji, czyli powszechnej dolegliwości charakteryzującej się dyskomfortem żołądka.

Inne badanie, opublikowane w Journal of Medicinal Food w 2017 roku, wykazało, że olejek kminkowy ma właściwości, które sprzyjają zdrowej reakcji zapalnej i może pomóc w leczeniu dyskomfortu stawów i innych związanych z tym problemów.

Nowsze badania opublikowane w International Journal of Food Sciences and Nutrition w 2021 roku potwierdziły, że olejek kminkowy jest skuteczny w leczeniu problemów trawiennych i może pomóc zmniejszyć wzdęcia, gazy i skurcze żołądka po jedzeniu. Badanie to wykazało również, że olejek kminkowy jest bezpieczny w stosowaniu wewnętrznym i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Należy pamiętać, że te korzyści są oparte na badaniach naukowych, które niekoniecznie zostały przeprowadzone z użyciem olejku eterycznego kminku firmy DoTERRA.

Kminek – siła od wewnątrz

Olejek kminkowy ma uspokajający wpływ na umysł i może pomóc w zmniejszeniu niepokoju i stresu. Może również pomóc zwiększyć kreatywność i poprawić koncentrację.
Kminek jest olejkiem Lojalności i Wierności i może pomóc wyeliminować rzeczy, które nie przyczyniają się do twojej ostatecznej radości i szczęścia. Może pomóc ci rozpoznać twoje priorytety i zaufać swojemu przeczuciu (intuicji), które poprowadzi cię w kierunku wewnętrznego spokoju i siły. Kminek pomaga uwolnić się od toksyczności na wszystkich poziomach. Kminek pomaga ci oczyścić i napełnić się światłem i prawdą, abyś mógł w pełni korzystać ze swojej mocy.

Aromatyczne, smaczne i zaskakujące dla skóry

Olejek kminkowy można stosować w aromaterapii, dodając go do dyfuzora lub wdychając bezpośrednio. Można go również stosować miejscowo, mieszając go z olejem bazowym i nakładając na skórę. Kminek można również stosować wewnętrznie, na przykład połączyć kroplę w czapce Veggie z olejkiem eterycznym Peppermint (Pepermunt), Gember lub Fennel (Venkel).

Roll-On bez gazu

Niestety, ten przepis nie pomoże ci w uzyskaniu gorącej wiosny, ale zapewni ci przyjemną ulgę, kiedy poczujesz się wzdęty.
10 kropli olejku kminkowego DoTERRA

10 kropli Peppermint (Pepermunt)

10 kropli Lavender (Lavendel)
Przelej do butelki roll-on o pojemności 10 ml i napełnij wybranym olejkiem bazowym. Przyłóż do brzucha, aby poczuć ulgę po obfitym posiłku.

Informacje zawarte w tym wpisie służą wyłącznie celom edukacyjnym i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Przed rozpoczęciem stosowania olejków eterycznych lub innych suplementów diety zawsze skonsultuj się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, przyjmujesz leki lub masz problemy zdrowotne.

Referencje

Khayyal, M.T., El-Ghazaly, M.A., Abdallah, D.M., Nassar, N.N., Okpanyi, S.N., Kreuter, M.H. (2014). “Mechanizmy związane z działaniem gastroprotekcyjnym olejku kminkowego na wrzody żołądka wywołane indometacyną u szczurów”. Journal of Ethnopharmacology, 152(2), 407-415.

Lieder, B., Rösch, D., Bohnenberger, S., Schweiggert-Weisz, U., & Carle, R. (2017). “Przeciwzapalne i zmiatające rodniki frakcje olejku eterycznego kminku (Carum carvi L.) w warunkach in vitro”. Journal of medicinal food, 20(11), 1068-1077.

Daraei Garmakhany, A., Asgary, S., Ghannadi, A., & Zare, A. (2021). “Wpływ olejku eterycznego z kminku na dyspepsję czynnościową: randomizowane, kontrolowane badanie kliniczne.” International Journal of Food Sciences and Nutrition, 72(2), 249-256.

 

 

 

Shopping Cart