Olejki eteryczne w terapii urazowej

Co sprawia, że ​​ludzie pozostają zdrowi pomimo stresujących doświadczeń życiowych?

Niektórzy ludzie są bardziej podatni na traumę niż inni. Kluczowy czynnik, który decyduje o tym, czy mimo wszelkiego rodzaju stresujących doświadczeń życiowych, takich jak utrata, rozwód i inne traumatyczne wydarzenia, pozostajemy zdrowi, sprowadza się do stopnia spójności w naszym systemie.

Spójność to „stopień, w jakim można pozostawać pod presją” (Aaron Antonovsky) lub też: stopień, w jakim nie jesteśmy przytłoczeni tym, co się dzieje.

Na stopień spójności składają się trzy czynniki:

Osoby o wysokim stopniu spójności szukają rozsądnych rozwiązań lub pomocy; ludzie, którzy są wewnętrznie niespójni, działają chaotycznie (walcz lub uciekaj) lub zamrażają (zamrażają).

To ma coś wspólnego z tobą myślenia czy jesteś bardziej podatny na traumę. Trauma może tworzyć emocjonalne bariery, które utrudniają nam życie, nawet dekady później. Dzieje się tak, ponieważ po traumie doszliśmy do połączenia siebie i naszych przekonań na temat „kim jesteśmy” z emocjami, które wyzwala w nas trauma.

Czy możemy uzależnić się od traumy?

Traumatyczne doświadczenia wyzwalają uwalnianie hormonów stresu (kortyzolu), które wprowadzają nas w „tryb lotu”. Możemy uzależnić się od tych hormonów tak, jakby były narkotykami (w pewnym sensie są).

Kiedy mamy wiele doświadczeń, które wyzwalają tę samą emocję, nie tylko zapoznajemy się z emocją jako przekonaniem o „ja”, ale także uzależniamy się od hormonu, który ciało uwalnia w tym momencie, a następnie nieświadomie szukamy lub tworzymy więcej doświadczeń w naszym życiu, w których ponownie wyzwalamy tę emocję.

Jeśli jako dzieci regularnie doświadczamy poczucia winy lub wstydu, możemy powiązać to z naszą tożsamością i poszukać doświadczeń w wieku dorosłym, w których możemy ponownie poczuć te uczucia.

Chociaż te emocje nie są stanami „dobrego samopoczucia”, powiązaliśmy je z naszą tożsamością i dlatego wierzymy, że te emocje są integralną częścią naszej istoty.

Jak olejki eteryczne mogą pomóc w traumie?

Olejki eteryczne mają bezpośredni wpływ na układ limbiczny mózgu. Naukowcy wykazali, w jaki sposób aromaty wywołują reakcję mózgu. Aktywują podwzgórze, przysadkę mózgową, hormony w ciele i układ limbiczny.

Układ limbiczny łączy lewą i prawą półkulę mózgu oraz ośrodki dobrowolnego i mimowolnego układu nerwowego i często jest zaburzony po urazie. Zapachy są przetwarzane w układzie limbicznym, który jest ewolucyjnie najstarszą częścią mózgu. W układzie limbicznym znajdują się nasze emocje, uczucia seksualne, pamięć i uczenie się. Mieści się w nim również ciało migdałowate. Jest to część mózgu, która aktywuje naszą reakcję walki i ucieczki. Kiedy ludzie doznają traumy, ta część mózgu jest najbardziej dotknięta.

Olejki eteryczne są katalizatorem uzdrawiania z energetycznego punktu widzenia umysł-ciało.

Same olejki eteryczne nie są w stanie rozwiązać za nas traumy.

Ta praca jest w naszych rękach!

Rodzaje terapii urazowej

PSYCHOTERAPIA

Psychoterapia, zwana także terapią rozmową, daje możliwość porozmawiania o swojej traumie i przejścia przez proces zdrowienia. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedniego terapeutę, ponieważ jest to jedyny sposób na zbudowanie relacji opartej na zaufaniu, która pozwoli Ci się otworzyć i dzielić. Terapia jest męcząca i to normalne, że zaraz po niej czujesz się gorzej, ale powinieneś mieć wrażenie, że wracasz do zdrowia po intensywnym treningu.
Olejki eteryczne mogą być cenną pomocą w radzeniu sobie z tym.

TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA

CBT jest formą terapii behawioralnej. Nauczysz się rozpoznawać zachowania i postawy, które mają negatywny wpływ na Twoje życie. Następnie pracujesz nad zastąpieniem tych negatywnych postaw pozytywnymi i możesz zastosować te nowe umiejętności w swoim codziennym życiu.

Jeśli podczas terapii uzyskałeś pozytywny stan umysłu, stan ten może być kojarzony z zapachem pewnego olejku eterycznego. Pomiędzy sesjami wąchanie zapachu może pomóc w radzeniu sobie ze stresującymi sytuacjami.

TERAPIA PRZETWARZANIA POZNAWCZEGO

CPT jest często pierwszym wyborem w leczeniu traumy, zwłaszcza w leczeniu długotrwałych skutków urazów z dzieciństwa u dorosłych. Podobnie jak CBT, CPT pomaga uczyć nowych, bardziej pozytywnych sposobów radzenia sobie z przekonaniami i emocjami związanymi z traumą.

Te nowe sposoby radzenia sobie można ponownie zintegrować za pomocą olejków eterycznych.

DIALEKTYCZNA TERAPIA ZACHOWAŃ

Podobnie jak inne formy terapii traumy, dialektyczna terapia behawioralna skupia się na lepszej regulacji emocji. Wykazano, że ta forma terapii jest skuteczna w pomaganiu ludziom z myślami samobójczymi. Pomaga uczyć nowych umiejętności, które pomagają ludziom zmienić niezdrowe zachowania.

ODCZUWALNIANIE I PRZETWARZANIE RUCHEM OCZU (EMDR)

W terapii EMDR skupiasz się na traumie podczas stymulacji wzrokowej. Myśli, uczucia i doznania cielesne są aktywowane, podczas gdy stymulacja pomaga zredukować emocje i reakcje fizjologiczne na traumę. Negatywne myśli związane z traumą można następnie przetwarzać za pomocą bardziej pozytywnych i akceptujących przekonań. Tutaj również olejki eteryczne mogą być bardzo dobrze stosowane jako wsparcie.

TERAPIA GRUPOWA

Terapia grupowa jest pomocna, ponieważ pokazuje, że nie jesteś sam ze swoimi problemami. W przyjaznym i bezpiecznym środowisku członkom grupy łatwiej jest opowiedzieć swoją historię i pomóc innym przetworzyć traumę.

Dyfuzor w pomieszczeniu i odpowiednie olejki eteryczne mogą posłużyć do stworzenia spokojnej i przyjemnej atmosfery.

MIEJSCA MÓZGU

Terapia Brainspotting ujawnia traumę, negatywne emocje i ból fizyczny. Terapeuta kieruje twoim wzrokiem za pomocą wskaźnika. Kierunek patrzenia może wpływać na ich uczucia. Brainspotting pomaga zidentyfikować wyzwalacze traumatycznych wspomnień lub negatywnych emocji i może być bardzo dobrze wspierany przez aromaterapię.

ZABIEGI UZUPEŁNIAJĄCE I ALTERNATYWNE NA TRAUMĘ

Terapie CAM mają szczególne mocne strony, wymagają mniej rozmów i ujawnień niż psychoterapia i nie niosą ze sobą ryzyka skutków ubocznych, takich jak podejścia farmaceutyczne.

Oto niektóre przykłady:

 • Akupunktura
 • Ćwiczenia oddechowe
 • Medytacja
 • Relaks
 • Progresywne techniki relaksacyjne
 • Tai Chi
 • Joga
 • Terapia ze zwierzętami
 • Inteligentna suplementacja

Wspieranie olejków eterycznych

Olejki eteryczne mogą być używane do wspomagania procesu gojenia i promowania samoleczenia. Specjalne mieszanki olejków i aplikacja olejków na określone punkty (punkty akupunkturowe) na ciele pomagają uspokoić układ nerwowy i zharmonizować energię.

 1. Bergamot: Bergamot od dawna jest stosowany jako dodatek do terapii łagodzących niepokój i strach. Działa oczyszczająco na zablokowane uczucia i ograniczając systemy przekonań, wpaja poczucie nadziei i zachęca do dzielenia się swoimi uczuciami z innymi.
 2. Tangerine: Van Tangerine W badaniach wykazano, że olejek eteryczny ma właściwości uspokajające i łagodzące stany lękowe. Potrafi odmienić najczarniejsze nastroje i zaprasza do ponownego przeżywania radości i spontaniczności dzieciństwa.
 3. Rose (Róża): Olejek różany jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych stosowanych przez terapeutów w leczeniu lęku, smutku, ataków paniki, szoku i depresji.
 4. Roman Chamomile (Rumianek Rzymski): Rumianek może być stosowany jako dodatek do terapii, które leczą lęk, zmartwienie, drażliwość i depresję. Może zwiększyć poczucie wewnętrznego spokoju i zadowolenia. Pomaga uwolnić nas od bezsensownych czynności wypełniających nasze życie, abyśmy mogli bardziej skupić się na spełnianiu pracy.
 5. Clary Sage (szałwia muszkatołowa): Clary Sage pomaga uspokoić emocje po wybuchu złości. Daje odwagę dostrzegania prawdy i zachęca do otwartości na nowe idee i perspektywy.
 6. Sandalwood (Sandałowy): Sandalwood pomaga we wszelkiego rodzaju technikach relaksacyjnych, takich jak medytacja, uważność i modlitwa. Jest używany od czasów starożytnych ze względu na jego potężną zdolność uspokajania umysłu. Pomoże ci przekroczyć twoje obecne systemy wierzeń.
 7. Vetiver: Jako jeden z najbardziej gruntujących olejków, Vetiver pomóc Ci poczuć się bardziej zakorzenionym w życiu. Wspiera wszystkie rodzaje pracy nad samoświadomością.
 8. Lemongrass (Trawa cytrynowa): Lemongrass pozwala iść naprzód, zaakceptować zmiany i zaangażować się w swoje uzdrowienie.
 9. Ylang Ylang: Ylang Ylang pomaga przetwarzać rzeczy z serca i leczyć urazy emocjonalne. Pomaga połączyć się ze źródłem radości, która pochodzi z wnętrza.
 10. Geranium: Geranium pomaga odzyskać zaufanie do świata i innych. Przywraca wiarę w życie i dobro innych.
 11. Lavender (Lawenda): Lavender walczy ze strachem przed byciem widzianym i słyszanym. Lawenda pomaga w uczciwej i otwartej komunikacji.
 12. Black Pepper (kardamon): Zdejmując maskę i próbując zrozumieć uczucia i zachowania, pozwalamy naszym prawdziwym myślom i emocjom wypłynąć na powierzchnię i rozpocząć przepływ wzrostu. Black Pepper służy również do zmniejszenia apetytu na substancje uzależniające
 13. Frankincense (Kadzidło): Kiedy już będziesz mógł połączyć się ze swoją prawdą, możesz przyjąć swój prawdziwy cel na świecie i tym samym przestać być prowadzonym przez ego.
 14. Juniper Berry (Jagoda jałowca): Jest to szczególnie pomocne, gdy opieramy się głębokiemu zanurzeniu duszy wymaganemu do uzdrowienia. Zamiast uciekać lub ukrywać się przed nieznanym, Juniper Berry kopać głębiej i uczyć się lekcji życia.

Jak używać olejków eterycznych do wspomagania terapii urazowej

 • Uspokój ciało: Aby uspokoić reakcję organizmu na stres i aktywować stan przywspółczulnego „odpoczynku i trawienia”, nałóż kroplę olejku eterycznego na podstawę czaszki, powyżej serca, wewnątrz nadgarstków i za uszami.
 • Puść emocje: Aby wzbudzić emocje, nałóż olejek eteryczny na mały palec u nogi lub zewnętrzną część stopy od kostki do palca.
 • Redukować stres: Nadnercza uwalniają hormony stresu, kortyzol i adrenalinę. Aby przywrócić równowagę ciała i uspokoić uwalnianie hormonów stresu, nałóż olejek eteryczny na nadnercza (z tyłu ciała, jedną pięścią od dolnego żebra w górę)
 • Popraw sen: Ciężkie reakcje przestraszenia mogą zaburzyć rytm dobowy i sen. Może to sprawić, że poczujesz się „zmęczony i zajęty”. Aby poprawić sen, możesz nakładać olejki eteryczne na czubek głowy, tył czaszki i powyżej uszu.
 • Poczucie bezpieczeństwa: nerki są tradycyjnie uważane za siedlisko odwagi i siły woli. Aby zmniejszyć niepokój i promować poczucie bezpieczeństwa, siły i odwagi, na okolice nerek nakłada się olejki eteryczne.
 • Atmosfera relaksu i uzdrawiania: Użyj olejków eterycznych w swoim dyfuzorze, jeśli chcesz stworzyć uspokajającą atmosferę.
 • Wspieraj organizm: Używaj olejków eterycznych w wegetariańskich kapsułkach jako inteligentnego suplementu. Najlepiej najpierw skonsultować się ze specjalistą od olejków eterycznych w celu uzyskania porady.

Co możesz teraz zrobić, aby stworzyć więcej spokoju w swoim życiu?

Jest kilka prostych rzeczy, które możesz już wdrożyć w swoim życiu, aby stworzyć więcej spokoju w swoim życiu:

 • Połącz się z naturą (robić een chodzić po lesie (kąpiele leśne) i codziennie wpuszczać na skórę naturalne światło).
 • Ścisz (Twój system jest już przeciążony; unikaj niepotrzebnych bodźców)
 • Przytul i przytul (przytul swoich bliskich i pogłaszcz swoje zwierzaki, aby uwolnić endorfiny i oksytocynę).
 • grunt (użyj obciążonego koca, chodź boso)
 • Wypoczynek (poświęć czas na dbanie o siebie, wybierz zajęcia, które odżywiają twoją duszę).
 • otrząsnąć się z niego (poruszaj ciałem, aby uwolnić nagromadzoną energię, np. tańcząc, skacząc na trampolinie, biegając itp.)
 • terapia zimnem (zimne prysznice lub kąpiele lodowe zwiększają zdolność samouzdrawiania organizmu)
 • Jedz zdrowo (masz pełną kontrolę nad swoją energią życiową)
 • Śpij dobrze (staraj się spać przez 8 godzin, aby dać organizmowi czas na odpoczynek i uzdrowienie).

Doświadczysz, że nie jest to liniowy proces leczenia, ale raczej wyboista droga z wzlotami i upadkami. Ważne jest, abyś stworzył sobie poczucie bezpieczeństwa, kiedy uczysz się radzić sobie ze swoimi uczuciami. Stwórz dużo miejsca i czasu na opłakiwanie strat związanych z traumą. Kiedy rozwiniesz nowe poczucie siebie i przedefiniujesz siebie, podejmiesz niezbędne kroki w kierunku samostanowienia i wolnego życia. Zasługujesz na to. Jesteś tego wart.

Koszyk