Wskazówki dotyczące bezpiecznego stosowania olejków eterycznych firmy doTERRA

Olejki eteryczne są bardzo bezpieczne i łatwe w użyciu. Należy jednak wiedzieć, że czyste olejki eteryczne o jakości terapeutycznej są wysoko skoncentrowanymi ekstraktami roślinnymi i powinny być stosowane z ostrożnością.


Test skórny:
 Osoby o wrażliwej skórze mogą zapobiec niepożądanym podrażnieniom dzięki prostemu testowi skórnemu. Nałóż na przedramię trochę neutralnego oleju nośnikowego, a następnie niewielką ilość olejku eterycznego. Pokazuje skórę po jednej godzinie bez podrażnień, a następnie olej może być bezpiecznie stosowany po jego rozcieńczeniu z olejem nośnikowym lub przez pierwszy warstwę oleju nośnikowego na skórę, a następnie zrobić olejek eteryczny.

Do najczęściej stosowanych organicznych olejów nośnikowych należą: olej kokosowy (frakcjonowany), olej jojoba, olej migdałowy, olej z awokado, oliwa z oliwek itp.


Mniej znaczy więcej:
 Normalna dawka to 1-3 krople dla dorosłych. Po cichu zacznij od olejków cytrynowych, gdyż pomagają one w detoksie. Lepiej jest używać trochę częściej niż dużo na raz.


Rozcieńczyć:
 Dla każdego oleju na etykiecie podana jest ilość, o jaką można go rozcieńczyć. Na następnej stronie znajduje się przegląd rozcieńczania olejków eterycznych olejem nośnikowym.


Gorące oleje
 takie jak Oregano, Cynamon, Cassia, Tymianek i Goździk powinny być zawsze mocno rozcieńczone przed użyciem. Mięta pieprzowa ma silne działanie chłodzące i dlatego lepiej ją stosować rozcieńczoną z olejem nośnikowym.


Niemowlęta i dzieci:
 Zasadą jest rozcieńczanie 1 łyżki stołowej oleju nośnikowego z jedną kroplą olejku eterycznego. W przypadku niemowląt należy stosować rozcieńczony olejek pod stopy i zawsze zakładać skarpetkę, aby uniknąć włożenia stopy do ust i połknięcia olejku. Wewnętrzne stosowanie olejków eterycznych jest dozwolone dopiero od 6 roku życia.


Do użytku wewnętrznego:
 Tylko olejki oznaczone jako “do użytku dietetycznego” mogą być stosowane wewnętrznie w małych ilościach. Łagodne olejki można zakraplać pod język. Gorące oleje najlepiej przyjmować w kapsułkach. Wiele olejów może być używanych do gotowania i intensyfikować smak potraw. Ponownie, mniej znaczy więcej. Nigdy nie używaj plastikowej butelki lub plastikowego kubka, najlepiej zawsze szklanego.


Wrażliwy na światło słoneczne:
 Po użyciu olejków cytrusowych należy unikać promieniowania UV i bezpośredniego nasłonecznienia przez 12-24 godziny, aby zapobiec poparzeniom skóry.


Oczy, uszy, nos:
 Nigdy nie wkraplać oleju bezpośrednio do oczu, uszu lub nosa. 
Nigdy nie używaj wody
 , aby spłukać olej, ponieważ zwiększa to zdolność absorpcji skóry, a tym samym sprawia, że piecze ona jeszcze bardziej. Jeśli olej przypadkowo dostanie się zbyt blisko lub nawet do oczu, zawsze używaj oleju bazowego, aby go wypłukać.


Ciąża i karmienie piersią:
 Większość olejków może być bezpiecznie stosowana w czasie ciąży i karmienia piersią, a nawet może przynieść wielką ulgę w czasie ciąży. Ale także w trakcie i po porodzie. Niektóre olejki mogą wpływać na hormony i dlatego nie są wskazane w tym okresie. Mięta pieprzowa, na przykład, może zmniejszyć produkcję mleka. Ważne jest, aby omówić stosowanie leku z położną lub lekarzem prowadzącym.


Poważne problemy zdrowotne
: Osoby cierpiące na astmę, epilepsję, wysokie ciśnienie krwi i inne poważne problemy zdrowotne prawie na pewno odczuwają dużą ulgę stosując olejki eteryczne. Zaleca się uzgodnienie ich stosowania z lekarzami prowadzącymi i terapeutami. Osoby z epilepsją powinny unikać stosowania kopru włoskiego, bazylii, brzozy i mieszanek zawierających te olejki. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny unikać stosowania tymianku i rozmarynu.


Kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych:
 Zawsze mieszaj olejki eteryczne z dozownikiem, takim jak żel do kąpieli lub pod prysznic, mleko (ryżowe) lub sól (morska, sól epsom) przed dodaniem ich do wody w wannie.


Łatwopalne:
 Wiele olejów jest łatwopalnych. Dlatego należy je trzymać z dala od otwartego ognia i źródeł ciepła.


Przegląd rozcieńczania

Do czego chcesz używać oleju?Rozcieńczanie
Niemowlęta, maluchy lub “gorące” oleje0,5%
Dzieci, seniorzy, skóra wrażliwa1%
Codzienna pielęgnacja skóry2-3%
Jednorazowe lub krótkotrwałe użycie10-25%
Ilość kropli olejku eterycznego
Olej bazowy0,5%1%2%3%10%25%
  5ml 1231025
10ml12462050
15ml1,53693075
30ml36121860150

Kropla nie jest dokładną jednostką miary, a jej wielkość zależy od lepkości oleju i kroplomierza butelki.