Wytyczne dotyczące bezpiecznego stosowania olejków eterycznych

Olejki eteryczne są bardzo bezpieczne i łatwe w użyciu. Ale ważne jest, aby wiedzieć, że czyste olejki eteryczne klasy terapeutycznej są wysoce skoncentrowanymi ekstraktami roślinnymi i należy ich używać ostrożnie.

Test skórny: Osoby o wrażliwej skórze mogą zapobiec niechcianym podrażnieniom za pomocą prostego testu skórnego. Nałóż trochę neutralnego oleju nośnikowego na przedramię, a następnie niewielką ilość olejku eterycznego. Jeśli po godzinie skóra nie wykazuje podrażnień, olejek można bezpiecznie stosować po rozcieńczeniu olejkiem nośnikowym lub nakładając najpierw na skórę warstwę olejku nośnikowego, a następnie olejku eterycznego.

Najczęściej stosowanymi organicznymi olejami nośnikowymi są: olej kokosowy (frakcjonowany), olej jojoba, olej migdałowy, olej z awokado, oliwa z oliwek itp.

Mniej znaczy więcej: Normalna dawka to 1-3 krople dla dorosłych. Zacznij powoli od olejków cytrynowych, ponieważ wspomagają one detoks. Lepiej używać trochę częściej niż dużo na raz.

Rozcieńczać: Każdy olejek podaje na etykiecie, w jakiej ilości można go rozcieńczyć. Na następnej stronie znajduje się przegląd rozcieńczania olejków eterycznych olejem nośnikowym.

Gorące oleje takie jak Oregano, Cinnamon, Cassia, Thyme en Clove należy zawsze mocno rozcieńczyć przed użyciem. Peppermint silnie chłodzi i dlatego lepiej jest stosować rozcieńczony olejem nośnikowym.

Niemowlęta i dzieci: Zasadą jest rozcieńczenie 1 łyżki oleju nośnikowego z kroplą olejku eterycznego. W przypadku niemowląt należy stosować rozcieńczony olejek pod stopy i zawsze nosić skarpetki, aby uniknąć wkładania stopy do ust i połykania olejku. Wewnętrzne użycie olejków eterycznych trwa dopiero od 6 lat.

Wewnętrzny użytek: Tylko oleje oznaczone na etykiecie jako „stosowanie dietetyczne” mogą być używane wewnętrznie w niewielkich ilościach. Łagodne olejki mogą kapać pod język. Gorące oleje najlepiej przyjmować w kapsułce. Wiele olejków można stosować do gotowania i wzmacniać smak potraw. Tutaj również obowiązuje zasada: mniej znaczy więcej. Nigdy nie używaj plastikowej butelki lub plastikowego kubka, najlepiej zawsze szklanego.

Wrażliwość na światło słoneczne: Unikaj promieniowania UV i bezpośredniego światła słonecznego przez 12-24 godziny po użyciu olejków cytrusowych, aby zapobiec oparzeniom skóry.

Oczy, uszy, nos: Nigdy nie wlewaj oleju bezpośrednio do oczu, uszu lub nosa. Nigdy nie używaj wody wypłukać olej, ponieważ to faktycznie zwiększa zdolność wchłaniania skóry i powoduje, że pali się jeszcze bardziej. Jeśli olej przypadkowo dostanie się zbyt blisko lub nawet do oczu, zawsze używaj oleju bazowego, aby go wypłukać.

Ciąża i karmienie piersią: Większość olejków można bezpiecznie stosować podczas normalnego stosowania w czasie ciąży i podczas karmienia piersią i zapewnia dużą ulgę w czasie ciąży. Ale także w trakcie i po porodzie. Niektóre olejki mogą wpływać na hormony i dlatego nie są zalecane w tym okresie. Na przykład mięta pieprzowa może zmniejszyć produkcję mleka. Ważne jest, aby przedyskutować stosowanie z towarzyszącą jej położną lub lekarzem.

Poważne problemy zdrowotne: Osoby cierpiące na astmę, epilepsję, wysokie ciśnienie krwi i inne poważne schorzenia prawie na pewno odczują ulgę dzięki stosowaniu olejków eterycznych. Wskazane jest skoordynowanie ich stosowania z towarzyszącymi lekarzami i terapeutami. Osoby z padaczką nie powinny unikać kopru włoskiego, basilicum, brzoza i mieszanki zawierające te oleje. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi nie powinny stosować tymianku i rozmarynu.

Kąpiel z olejkami eterycznymi: Olejki eteryczne należy zawsze mieszać z dozownikiem, takim jak żel do kąpieli lub pod prysznic, mleko (ryżowe) lub sól (sól morska, sól epsom) przed dodaniem ich do wody do kąpieli.

Zapalny: Wiele olejów jest łatwopalnych. Dlatego trzymaj je z dala od otwartego ognia i źródeł ciepła.


Przegląd rozcieńczeń

Do czego chcesz użyć olejku? Roztwór
Niemowlęta, małe dzieci lub „gorące” olejki 0,5%
Dzieci, seniorzy, skóra wrażliwa 1%
Codzienna pielęgnacja skóry 2-3%
Jednorazowe lub krótkotrwałe użycie 10-25%
Ilość kropli olejku eterycznego
Basisolie 0,5% 1% 2% 3% 10% 25%
  5ml   1 2 3 10 25
10ml 1 2 4 6 20 50
15ml 1,5 3 6 9 30 75
30ml 3 6 12 18 60 150

Kropla nie jest dokładną jednostką miary, a wielkość kropli zależy od lepkości oleju i zakraplacza butelki.

Koszyk