Emocje i olejki eteryczne

Nasze zdrowie emocjonalne może bezpośrednio wpływać na samopoczucie i funkcjonowanie reszty ciała. Kiedy dopada nas stres emocjonalny, obniża on naszą ogólną jakość życia i samopoczucie z dnia na dzień. Zdrowie emocjonalne ma wpływ na to, jak podejmujemy decyzje, jak kontaktujemy się z innymi i jak reagujemy na wydarzenia w życiu codziennym. Stres, niepokój, zmiany pogody i wiele innych niepokojących (ale powszechnych) emocji może negatywnie wpływać na nasz nastrój. Niezależnie od tego, co nas dotyka, ważne jest, by znaleźć narzędzia i metody radzenia sobie z negatywnymi emocjami – w przeciwnym razie może to poważnie wpłynąć na jakość naszego życia.

WSKAZÓWKI

Aby zrozumieć, jak olejki eteryczne mogą działać na emocje, warto najpierw poznać funkcjonowanie układu limbicznego.

Układ limbiczny leży nad układem węchowym. Mózg limbiczny obejmuje wszystko, co ma związek z emocjami i afektem. To sprawia, że dobrze się bawisz. Zawierają one zarówno pozytywne uczucia, takie jak miłość i przywiązanie, jak i negatywne, takie jak smutek i strach. Układ limbiczny umożliwia także zapamiętywanie wydarzeń, dzięki czemu możesz je powtarzać lub unikać. Ewolucyjnie jesteśmy bardziej skłonni do postrzegania rzeczy negatywnych, ponieważ zapewniają nam one przetrwanie. Obserwowanie pozytywnych rzeczy w swoim życiu może cię wyszkolić. Olejki eteryczne mogą Ci w tym pomóc, dzięki czemu będziesz bardziej otwarty na pozytywne doświadczenia.

Ale jak to możliwe? Kiedy wdychasz aromat olejku eterycznego przez nos, jego cząsteczki pobudzają twój układ węchowy. Stamtąd sygnały są wysyłane do układu limbicznego. Dzieje się to w ciągu milisekund! Zapach jest więc najszybszym sposobem dotarcia do Twojego mózgu i wpłynięcia na Twój stan emocjonalny.

Możemy używać olejków eterycznych dla zdrowia emocjonalnego, aby stworzyć poczucie spokoju i dobrego samopoczucia lub stworzyć pozytywne środowisko. Każdy olejek eteryczny ma swój unikalny profil chemiczny, ale większość olejków można podzielić na te o właściwościach stymulujących i uspokajających.

10 najlepszych olejków eterycznych dla zdrowia emocjonalnego

OLEJKI STYMULUJĄCE

Stymulujący, ożywczy zapach olejku eterycznego z dzikiej pomarańczy może dodać energii w dniu pełnym stresu. Dzika Pomarańcza ma orzeźwiający zapach, który pomaga wzbudzić uczucia energii, spontaniczności, radości i obfitości. Następnym razem, gdy będziesz chciał się rozweselić, pozwól, aby jasny zapach Dzikiej Pomarańczy dodał Ci otuchy w ciągu dnia.

Ta mieszanka łączy w sobie siedem olejków cytrusowych, które wspierają pozytywny nastrój i tworzą błogie środowisko. Łącząc podnoszące na duchu zapachy dzikiej pomarańczy, cytryny, grejpfruta, mandarynki, bergamotki, mandarynki i klementynki, Citrus Bliss pomaga poprawić nastrój i promuje radosne nastawienie.

Jako część systemu aromaterapii emocjonalnej doTERRA Emotional Aromatherapy System®, mieszanka Cheer Uplifting Blend pomaga promować uczucia optymizmu. Kiedy doświadczasz negatywnych emocji, które sprawiają, że czujesz się ciężki i przygnębiony, świeży aromat doTERRA Cheer pomoże Ci przywrócić poczucie radości i szczęścia.

Jak sama nazwa wskazuje, Elevation to ożywcza mieszanka olejków eterycznych, która poprawia nastrój. Dzięki unikalnej mieszance olejków eterycznych, takich jak mandarynkowy, Ylang Ylang, lawendowy i inne, Elevation pomaga wzmocnić poczucie pewności siebie i własnej wartości, a także zmniejszyć poczucie stresu.

Doskonała mieszanka olejków cytrusowych i miętowych, takich jak mięta pieprzowa, klementynka, bazylia, melisa i wiele innych, mieszanka doTERRA Motivate Encouraging Blend wspiera uczucie pewności siebie i odwagi. Jest to potężny olej, który przeciwdziała takim emocjom jak zwątpienie, pesymizm i cynizm, aby znów mieć motywację i entuzjazm do życia.

OLEJKI ŁAGODZĄCE

Olejek z melisy ma świeży, cytrusowy zapach, który uspokaja napięcie i nerwy, sprzyja uczuciu relaksu i poprawia nastrój. Następnym razem, gdy będziesz chciał uspokoić swój umysł i zmniejszyć uczucie zdenerwowania, sięgnij po butelkę Melisy.

Lawenda

Wiele osób używa olejku lawendowego dla zdrowia emocjonalnego, ponieważ sprzyja on uspokojeniu i łagodzi napięcie. Niektóre badania sugerują, że właściwości chemiczne lawendy sprawiają, że jest ona cenna w zmniejszaniu uczuć depresyjnych.

Pokój doTERRA to kolejny ulubiony olejek z Systemu Aromaterapii Emocjonalnej doTERRA, który jest piękną mieszanką uspokajających olejków eterycznych, takich jak wetiwer, lawenda, ylang-ylang, frankincense i szałwia muszkatołowa. Mieszanka doTERRA Peace Reassuring Blend sprzyja uczuciu uspokojenia i zadowolenia, przeciwdziałając jednocześnie emocjom lękowym.

Ta mieszanka olejków uziemiających zapewnia relaks całego ciała, wspierając uczucie równowagi i spokoju. doTERRA Balance to olejek dla tych, którzy chcą zredukować stres, złagodzić niepokój i stworzyć spokojne środowisko.

Jeśli chodzi o uspokajanie emocji, olejki miętowe i ziołowe z mieszanki PastTense Tension Blend uziemiają i zapewniają równowagę emocjonalną. PastTense pomaga zmniejszyć stres i niepokój, ponieważ wykorzystuje olejki eteryczne znane ze swojego uspokajającego działania zarówno na umysł, jak i na ciało.

Kiedy jesteś gotowy do użycia olejków eterycznych dla swojego zdrowia emocjonalnego, istnieje kilka sposobów, aby skutecznie doświadczyć ich potencji i mocy. Kiedy już znajdziesz olejek, którego chcesz używać, wypróbuj jedną z poniższych metod aplikacji:

  1. Użyj dyfuzora olejków eterycznych
  2. Nanieś kroplę na dłonie i wdychaj
  3. Wmasuj w szyję frakcjonowany olej kokosowy.
  4. Pocieraj o wewnętrzną stronę łokcia
  5. Wcieraj zapach w nadgarstki i noś go ze sobą przez cały dzień.
Znajdź to, co działa dla Ciebie

Pamiętaj, że olejki eteryczne działają na każdego inaczej. Ponieważ każdy olejek ma tak złożony skład chemiczny i ponieważ aromaty oddziałują na część naszego mózgu, która przechowuje nasze osobiste wspomnienia i doświadczenia, nie ma dwóch osób, które doświadczyłyby olejku eterycznego w dokładnie taki sam sposób. Należy pamiętać, że olejek, który dla kogoś innego jest kojący lub pobudzający, może nie mieć takiego samego działania.

Odkryj swoje ulubione olejki. Powąchaj kilka olejków z zamkniętymi oczami, aby zobaczyć, który z nich naprawdę lubisz. Świadomie przyjmując zapach olejku, łatwiej jest odkryć, co naprawdę ci pomaga.

Używaj olejków w codziennej rutynie. Aby wykorzystać uspokajające, podnoszące na duchu, uziemiające, stymulujące lub pocieszające działanie olejków eterycznych dla zdrowia emocjonalnego, możesz używać ich w codziennych czynnościach, na przykład jako część rutyny pielęgnacyjnej, z dyfuzorem w biurze lub samochodzie, podczas jogi lub innych zajęć i prawie w każdej innej części dnia, jaka przyjdzie Ci do głowy.

Bądź konsekwentny. Zamiast stosować olejki eteryczne sporadycznie, kiedy chcesz zmienić swój nastrój, spróbuj używać małych ilości regularnie. Jednorazowe zastosowanie nie zawsze gwarantuje zmianę nastroju.

Dodaj do swojej codziennej rutyny także inne zdrowe nawyki. Jak już wspomniano, olejki eteryczne są tylko jednym ze sposobów promowania dobrego zdrowia emocjonalnego. Połączenie innych zdrowych nawyków z używaniem olejków eterycznych może pomóc ci w poprawieniu ogólnego stanu zdrowia emocjonalnego. Pomyśl, że lepsza jakość snu, zdrowa dieta, więcej ruchu i odpowiednia aktywność na świeżym powietrzu i w świetle słonecznym są kluczowym elementem poprawy zdrowia emocjonalnego.

Odważ się zapytać! Kiedy twoje dążenie do zrównoważenia emocjonalnego staje się przytłaczające, nie bój się poprosić o pomoc. Zwrócenie się do przyjaciół i rodziny oraz szukanie profesjonalnej pomocy może przyspieszyć drogę do dobrego zdrowia emocjonalnego.

Aby uzyskać więcej informacji na temat olejków eterycznych i zdrowia emocjonalnego, posłuchaj podcastu firmy doTERRA “Emotional Health with Essential Oils” lub przeczytaj eBook firmy doTERRA “Emotional Benefits of Aromatherapy”. Oba w języku angielskim.

Top Produkty

Wideo