Hormony

Układ hormonalny wytwarza hormony, które regulują głód, sen, niepokój i inne codzienne doświadczenia. Nadmierny stres może obciążać układ hormonalny. Kilka olejków eterycznych może wspierać zdrowie układu hormonalnego, w tym szałwia muszkatołowa, koper włoski, róża i melisa.

WSKAZÓWKI

Układ hormonalny zarządza twoimi hormonami, które są odpowiedzialne za regulację metabolizmu, wzrostu, snu, rytmu serca, poziomu cukru we krwi, uwalniania adrenaliny, libido i wielu innych rzeczy.

Układ hormonalny składa się z gruczołów (przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników i jąder) w całym ciele, które produkują, przechowują i uwalniają hormony. Hormony to substancje chemiczne, które służą jako forma komunikacji w organizmie. Układ endokrynny aktywuje gruczoły, które uwalniają hormony do krwiobiegu, rozprowadzając je po całym ciele. Hormony te mają kluczowe znaczenie dla naszego przetrwania; pomagają utrzymać homeostazę, co obejmuje regulację ciśnienia krwi, poziomu cukru we krwi, hormonów płciowych, enzymów trawiennych, reakcji na stres i wiele innych. Dobrze funkcjonujące gruczoły są kluczem do ogólnego zdrowia i jakości życia.

Istnieje wiele różnych rodzajów cząsteczek hormonów, a każdy z nich wysyła inną wiadomość, która wywołuje różne reakcje. Układ hormonalny reguluje uwalnianie adrenaliny, kortyzolu, insuliny, progesteronu, melatoniny, estrogenu, testosteronu i wielu innych hormonów, które wysyłają wiadomości do całego ciała.

Przysadka mózgowa jest znana jako gruczoł główny. Kontroluje wszystkie inne gruczoły w układzie endokrynnym. Specjalna część mózgu zwana podwzgórzem kontroluje przysadkę mózgową, więc układ hormonalny jest w rzeczywistości pod kontrolą układu nerwowego. Hormony znajdujące się pod kontrolą układu hormonalnego sterują funkcjonowaniem wielu narządów i układów ciała, w tym skóry, nerek, żołądka, wątroby, trzustki, układu rozrodczego i serca.

Olejki eteryczne mogą być stosowane do wspierania układu hormonalnego oraz promowania równowagi i homeostazy. Kilka olejków eterycznych może być pomocnych we wspieraniu zdrowego funkcjonowania układu hormonalnego, w tym szałwia muszkatołowa, koper włoski, trawa cytrynowa, melisa, róża i rozmaryn. Pomocne może być stosowanie tych olejków w dyfuzorze, nakładanie na skórę rozcieńczone frakcjonowanym olejem kokosowym lub stosowanie wewnętrzne.

Top Produkty

Wideo

Shopping Cart