Olejki eteryczne są bardzo bezpieczne i łatwe w użyciu. Warto jednak wiedzieć, że czyste olejki eteryczne o jakości terapeutycznej są wysoce skoncentrowanymi ekstraktami roślinnymi i należy je stosować ostrożnie.

Test skórny:  Osoby o wrażliwej skórze mogą zapobiec niepożądanym podrażnieniom dzięki prostemu testowi skórnemu. Nałóż na przedramię trochę neutralnego oleju nośnego, a następnie niewielką ilość olejku eterycznego. Jeśli po godzinie skóra nie wykazuje podrażnienia, można bezpiecznie stosować olejek po rozcieńczeniu go z olejem nośnikowym lub nakładając najpierw na skórę warstwę oleju nośnikowego, a następnie olejek eteryczny.

Najczęściej stosowane organiczne oleje nośnikowe to: olej kokosowy (frakcjonowany), olej jojoba, olej migdałowy, olej z awokado, oliwa z oliwek itp.

Mniej znaczy więcej:  Normalna dawka to 1-3 krople dla dorosłych. Zacznij powoli stosować olejki cytrynowe, ponieważ pomagają one w detoksykacji. Lepiej używać mało, niż dużo na raz.

Rozcieńczanie:  Na etykiecie każdego olejku podano ilość, w jakiej można go rozcieńczyć. Na stronie na następnej stronie znajdziesz informacje na temat rozcieńczania olejków eterycznych olejem nośnym.

Gorące olejki  takie jak oregano, cynamon, kasja, tymianek i goździk powinny być zawsze mocno rozcieńczone przed użyciem. Mięta pieprzowa ma właściwości silnie chłodzące, dlatego lepiej stosować ją w rozcieńczeniu z olejem nośnym.

Niemowlęta i dzieci:  Zasadą jest rozcieńczanie 1 łyżki stołowej oleju nośnego jedną kroplą olejku eterycznego. W przypadku niemowląt rozcieńczony olejek stosuj pod stopy i zawsze zakładaj skarpetkę, aby uniknąć włożenia stopy do ust i połknięcia olejku. Olejki eteryczne można stosować wewnętrznie dopiero od 6 roku życia.

Stosowanie wewnętrzne:  Tylko olejki oznaczone jako “dietetyczne” mogą być stosowane wewnętrznie w małych ilościach. Łagodne olejki można zakraplać pod język. Gorące oleje najlepiej przyjmować w kapsułkach. Wiele olejów może być używanych do gotowania i intensyfikować smak potraw. I znowu – mniej znaczy więcej. Nigdy nie używaj plastikowej butelki lub plastikowego kubka, najlepiej zawsze szklanego.

Wrażliwość na światło słoneczne:  Po użyciu olejków cytrusowych unikaj promieniowania UV i bezpośredniego światła słonecznego przez 12-24 godziny, aby zapobiec poparzeniom skóry.

Oczy, uszy, nos:  Nigdy nie wkraplaj oleju bezpośrednio do oczu, uszu lub nosa.  Nigdy nie używaj wody  Nigdy nie używaj wody do spłukiwania oleju, ponieważ zwiększa to zdolność skóry do wchłaniania, co powoduje jeszcze większe pieczenie. Jeśli olej przypadkowo dostanie się zbyt blisko oczu lub nawet do nich, zawsze używaj bazy olejowej do jego wypłukania.

Ciąża i karmienie piersią:  Większość olejków może być bezpiecznie stosowana w czasie ciąży i karmienia piersią, jeśli są stosowane normalnie, a w rzeczywistości przynoszą wielką ulgę w czasie ciąży. Ale także podczas i po porodzie. Niektóre oleje mogą wpływać na hormony i dlatego nie są zalecane w tym okresie. Na przykład mięta pieprzowa może zmniejszyć produkcję mleka. Ważne jest, aby omówić stosowanie z położną lub lekarzem prowadzącym.

Poważne problemy zdrowotne : Osoby cierpiące na astmę, epilepsję, nadciśnienie i inne poważne problemy zdrowotne prawie na pewno odczują wielką ulgę dzięki stosowaniu olejków eterycznych. Zaleca się uzgodnienie jego stosowania z towarzyszącymi mu lekarzami i terapeutami. Osoby chore na epilepsję powinny unikać kopru włoskiego, bazylii, brzozy i mieszanek zawierających te olejki. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny unikać tymianku i rozmarynu.

Kąpiel z olejkami eterycznymi:  Przed dodaniem olejków eterycznych do wody kąpielowej zawsze mieszaj je z jakimś środkiem, np. żelem do kąpieli lub pod prysznic, mlekiem (ryżowym) lub solą (morską, epsom).

Łatwopalne:  Wiele olejów jest łatwopalnych. Dlatego trzymaj je z dala od otwartego ognia i źródeł ciepła.


Przegląd rozcieńczania

Do czego chcesz używać oleju? Rozcieńczanie
Niemowlęta, maluchy lub “gorące” oleje 0,5%
Dzieci, seniorzy, skóra wrażliwa 1%
Codzienna pielęgnacja skóry 2-3%
Pojedyncze lub krótkie użycie 10-25%
Ilość kropli olejku eterycznego
Olej bazowy 0,5% 1% 2% 3% 10% 25%
  5ml   1 2 3 10 25
10ml 1 2 4 6 20 50
15ml 1,5 3 6 9 30 75
30ml 3 6 12 18 60 150

Kropla nie jest dokładną jednostką miary, a jej wielkość zależy od lepkości oleju i kroplomierza w butelce.