Niebieski tansy

Nauka o Blue Tansy

Olejek eteryczny Blue Tansy jest pozyskiwany z liści, kwiatów i łodyg rośliny Tanacetum annuum. Nazwa ” Blue Tansy ” jest w rzeczywistości błędna; sama roślina jest żółto kwitnącym śródziemnomorskim ziołem pochodzącym z Maroka. Olejek z tej rośliny należy do tej samej rodziny co olejki rumiankowe, do której należą również rumianek rzymski i niemiecki. W tym kontekście nie dziwi fakt, że Blue Tansy jest czasem nazywany “marokańskim niebieskim rumiankiem”.

Chamazulen

Cechą wspólną Blue Tansy i rumianku niemieckiego jest obecność substancji zwanej chamazulenem. Intensywny, niebieski kolor chamazulenu nadaje im ten odcień. Co ciekawe, chamazulen powstaje podczas destylacji z parą wodną, co wyjaśnia, dlaczego olejki są niebieskie, a rośliny, z których pochodzą, nie. Związek seskwiterpenowy o nazwie matricin, który występuje naturalnie w nadziemnych częściach roślin, przechodzi reakcję w obecności pary wodnej w wysokiej temperaturze. Produktem reakcji jest chamazulen, seskwiterpen o głębokim niebieskim odcieniu.

Blue Tansy to olejek o stosunkowo wysokiej zawartości chamazulenu. Oznacza to, że może mieć silne działanie uspokajające. Pamiętaj jednak, że z wielką władzą wiąże się również wielka odpowiedzialność. W Blue Tansy jest tak dużo chamazulenu, że olejek może nawet zmienić kolor skóry i powierzchni na niebieski, dlatego należy go stosować ostrożnie.

Myrcene

Oprócz zawartości chamazulenu, olejek Blue Tansy jest również wyjątkowy ze względu na zawartość sabinenu i mircenu. Sabina to cykliczny monoterpen znany ze swojego drzewnego i korzennego aromatu. Badania eksperymentalne wykazały również, że może działać łagodząco i pomagać w zmniejszaniu wyprysków na skórze.

Wniosek

Do 2017 roku Blue Tansy był oferowany jedynie jako składnik Deep Blue® i różnych innych mieszanek. Blue Tansy to doskonały dodatek do kolekcji olejków eterycznych firmy DoTERRA. Bez względu na to, czy włączysz go do swojej pielęgnacji skóry, czy też będziesz go po prostu rozpraszać, aby poczuć jego słodki aromat, ten olejek z pewnością stanie się Twoim ulubionym.

*Powyższe stwierdzenia nie zostały ocenione przez Food and Drug Administration. Ten produkt nie jest przeznaczony do diagnozowania, leczenia, wyleczenia lub zapobiegania jakimkolwiek chorobom.

Shopping Cart